Zioła na kobiece dni- co wybrać?
Jeśli przechodzenie dni związanych z menstruacją jest dla Was uciążliwe, to zaraz opowiem Wam po które zioła naprawdę warto sięgać, gdy jajniki nie chcą nam dać spokoju, gdy macica nie czuje się dobrze, boli od razu całe podbrzusze i odbiera nam to cały humor.
Dzięgiel chiński
Dzięgiel chiński to wspaniała roślina. Zawiera fitoestrogeny, flawonoidy, fitoestrole, wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy (B2, B9,B12,E) . To idealne rozwiązanie dla kobiecej gospodarki hormonalnej, która potrzebuje przecież fitoestrogenów.
Jak pomaga? Łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza suchość pochwy, w czasie menopauzy, wzmacnia też mięśnie Kegla, także skóra staje się bardziej gładka, gdy jest sucha. Dodaje kumaryn, te rozszerzają nam naczynia krwionośne. To także plus dla ośrodkowego układu nerwowego.
Wiecie, tylko ten korzeń jest najcenniejszy. Zwykły, beżowy korzeń, trochę niczym imbir.
Jak stosować? Można kupić w mieszankach z innymi ziołami, albo sam dzięgiel w kapsułkach. Nazbierać na łąkach latem.
Przygotować napar: 1 łyżkę pokruszonych korzeni dzięgla zalej 1,5 szklanki wrzątku i podgrzewać pod przykryciem 15 minut. Odstawić, przecedzić. Pić po pół szklanki 3 razy dziennie.
Przygotować nalewkę: 100 g korzenia dzięgla zalej 100 ml spirytusu i odstaw w ciemnej butelce w chłodnym miejscu np. lodówce, używa się 3 razy dziennie po 30 kropli.
Pokrzywa
W jej liściach masz pełne zasoby łatwo przyswajalnych mikroelementów: wapń, fospor, siarka, potas, jod, sód, żelazo. To właśnie duża ilość żelaza sprawia, że młode liście pokrzywy są pomocne przy obfitych miesiączkach, które mogą być skutkiem niedokrwistości i ogólnego osłabienia. Sama miałam z tym problem Czarownice- a powodem niedokrwistości była zwykła nadwrażliwość dziąseł i skutki uboczne mojego leczenia. Niedobór żelaza tego typu powodował mi kłopoty z krążeniem w czasie snu. Zespół niespokojnych nóg- krew słabo krąży, stopy pieką. Nie ma to jak pokrzywa, która zapobiega anemii, gdyż zwiększa ilość hemoglobiny. Także skutkuje moczopędnie, przeciwzapalnie w zakażeniach.
Jak stosować: Można kupić gotową mieszankę w sklepie ziołowym.
Gdy nazbierasz samodzielnie, przemiel przez sokowirówkę. Rozcieńcz z wodą w stosunku 2:1 pij łyżkę przed śniadaniem i po kolacji, jeśli obawiasz się anemii.
Napar przy zapaleniu pechęrza: 1 łyżkę liści pokrzywy zalej szklanką wody i na małym ogniu gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij pół szklanki dwa razy dziennie. Większą ilość możesz użyć też do nasiadówek, okładów na chory pęcherz moczowy.
Niepokalanek
Jagody niepokalanka to źródło flawonoidów, fitosteroli, glikozydów, kwasów fenolowych diterpenów. Nie chodzi tu o związki hormonopodobne, a jednak te substancje mają wpływ na przysadkę mózgową, co znaczy ochronę dla całego układu hormonalnego. Zatem Niepokalanek łagodzi też drażliwość, niepokój, wahania nastroju, nawet depresji może powiedzieć dość. Jak twierdzą naukowcy, może zaradzić na raka, zwłaszcza gdy mowa o raku jelita grubego, lub szyjki macicy, albo jajników.
Napar: Łyżkę owoców zalać szklanką gorącej wody, odstawić następnie na 20 min, przecedzić.
Pić codziennie po pół szklanki, dwukrotnie.
Nalewka: połączyć z wódką czystą w proporcji 1:1, odstaw na tydzień. Następnie przefiltruj przez gazę. Stosować dziennie po łyżeczce.
Na podstawie: "Zdrowie" nr.2, luty
Komentarze
Prześlij komentarz