Przejdź do głównej zawartości

Łąka na talerzu 

Czyli jak przygotować posiłek z łąkowych chwastów, ziół i kwiatów. Jeśli tylko mieszkacie na wsi wystarczy mały spacer na łąkę, jeśli w mieście- to pamiętajcie nie koście trawnika na działce. Z najbardziej powszechnych roślin można przygotować ciekawą sałatkę, deser czy nawet obiad. Spośród mijanych codziennie roślin jadalne są: stokrotki – smakują trochę jak marchewka, gdyż też mają B-karoten, bluszczyk kurdybanek, mlecze-mogą być gorzkie, dlatego dobrze łączyć je z ocetem, można jeść pokrzywę, jest bardzo zdrowa, podobnie jak pokrewna jej jasnota(każde dziecko z małej miejscowości chyba zna „słodką pokrzywę”) nie zaszkodzą chabry, ani koniczyna, ani różowa ani biała. W ogródku można zbierać z myślą o jedzeniu różę, miechunkę, nagietki, hibiskus, lawendę, nasturcje, lilia tygrysia czy szafirki.
Spożywanie jadalnych kwiatów i ziół nazwano floroterapią , gdyż kwiaty zawierają sporo dobrych dla zdrowia substancji jak mikroelementy- magnez, wapń, fosfor i potas, przydatne karotenoidy: luteinę, wiolaksantynę, rubiksantynę, krypto ksantynę. Karotenoidy i flawonoidy zawarte w roślinach wymiatają wolne rodniki, maja więc działanie przeciwrakowe. Co więcej znajdziecie w nich witaminy C i  E, prowitaminę A i luteinę. Mogą pełnić funkcje antybiotyków przez ich działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe . Pamiętajcie tylko, że rzecz jasna- nie wszystkie piękne kwiaty są jadalne- o roślinach trujących innym razem.
Mogę zaprezentować wam kilka inspirujących przepisów na potrawy z ziół i kwiatów.

Traviatta J
Czyli łąkowa  sałata
  • ·        1 szklanka liści mniszka lekarskiego
  • ·        Pół szklanki liści młodej pokrzywy
  • ·        Ćwierć szklanki bluszczyka kurdybanka
  • ·        Szklanka pędów gwiazdnicy
  • ·        Klika kwiatów i listków koniczyny,
  • ·        Pół szklanki liści krwawnika
  • ·        Pół szklanki liści szczawiu
  • ·        1 szklanka liści babki wąskolistej
  • ·        Kwiatki stokrotki, mniszka, wieczornika damskiego,czosnaczku
  •      Ćwierć opakowania serka feta
  • ·        1 łyżka octu jabłkowego
  • ·        3-4 łyżki oliwy
  • ·        1 łyżeczka miodu
  • ·        2 łyżki musztardy- może być francuska, wtedy polecam mniej octu
  • ·        Sól

Wszystkie rośliny porządnie umyć na sitku. Pokroić listki, ser, wsypać do miski,doprawić solą, oliwą i musztardą. Przystroić kwiatami.
Moi drodzy jeśli tylko ten przepis przypadnie wam do gustu, będę mogła podzielić się niejednym. Inspirowałam się świetną książką chemiczki Małgorzaty Kalemby-Drożdż, więc  prozdrowotny wpływ  jedzenia  określonych kwiatów i ziół , które tu przedstawiłam, jest poparty przez środowisko naukowe .

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

 
 Zioła na kobiece dni- co wybrać? Jeśli przechodzenie dni związanych z menstruacją jest dla Was uciążliwe, to zaraz opowiem Wam po które zioła naprawdę warto sięgać, gdy jajniki nie chcą nam dać spokoju, gdy macica nie czuje się dobrze, boli od razu całe podbrzusze i odbiera nam to cały humor.  Dzięgiel chiński  Dzięgiel chiński to wspaniała roślina. Zawiera fitoestrogeny, flawonoidy, fitoestrole, wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy (B2, B9,B12,E) . To idealne rozwiązanie dla kobiecej gospodarki hormonalnej, która potrzebuje przecież fitoestrogenów.  Jak pomaga? Łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza suchość pochwy, w czasie menopauzy, wzmacnia też mięśnie Kegla, także skóra staje się bardziej gładka, gdy jest sucha. Dodaje kumaryn, te rozszerzają nam naczynia krwionośne. To także plus dla ośrodkowego układu nerwowego.  Wiecie, tylko ten korzeń jest najcenniejszy. Zwykły, beżowy korzeń, trochę niczym imbir.   Jak stoso...
 Błękitna pełnia już za dwa dni - 22.08! Niebieska pełnia to taka, która powstaje drugi raz w miesiącu, dawniej miano to przyjmowała, także trzecia w miesiącu, która pojawiała się na niebie w czasie jednej astronomicznej pory roku.  Co ciekawe, gdy w roku występuje na ogół 12 pełni, gdy jest ich 13, ostatnia z nich, przyoblecze niebieskie szaty. Gdy zazwyczaj spotykamy Księżyc przystraja się w odcienie bieli, beżu, ecru, czemu tym razem będzie inaczej? W przypadku choćby Czerwonego Księżyca wynika to z pyłów kosmicznych, a także pochodzące z erupcji wulkanów, które się dostają dodatkowo i także odbijają światło.  Z Księżycem Błękitnym jest trochę inaczej, tu o barwie decydują cząsteczki pary wodnej w atmosferze. Zatem im obiekt dalej się znajduje, tym jego barwa jest bardziej niebieska.  Można powiedzieć że niezwykłe zjawisko astronomiczne nastąpi w niedzielę 22. sierpnia 2021 w pełni Wodnika. I będzie to ponoć czas na przełamanie się, wprowadzenie sporych zmian w sw...