Przejdź do głównej zawartości

Ziołolecznictwo moją pasją








A więc parę słów o zbieraniu ziół. Przyjemnie powspominać, gdy mając te naście lat,nie wisiałam tylko nad palmtopem jak współczesna młodzież, ale lubiłam spacery po łąkach i lasach. Mi bliżej było do takiej młodej czarowniczki, która biegała po łąkach jakby za kwiatem paproci ;), choć nikt mnie jakoś ku temu nie zachęcał, ani nie było już raczej skupów ziół raczej te jabłek.

Jakie zioła zbierałam?

Różne, te najbardziej znane jak mięta, chaber bławatek, mniszek, babkę lancetowatą, o której za dziecka wiedziało się, żeby przykładać na wszelkie boleści, dziurawiec, czarny bez, rumianek, tutaj w Bieszczadach mogę zbierać np. czosnek niedźwiedzi, według ochoty. Niekiedy przydawała się pokrzywa lub jasnota, głóg lub dzika róża.
  
Czy warto zacząć zbierać zioła?

Jeśli chcecie zbierać zioła pamiętajcie by zabrać jakiś ilustrowany atlas ziół, czy smartfona ze zdjęciami, bo bardzo łatwo jest pomylić zdrowe zioło z rośliną trującą zwłaszcza z rodziny selerowatych. Zioła mogą przydawać się jako doskonały lek, czy kosmetyk..a nawet pokarm(niejedno jeszcze Wam opowiem). Może nie będę Wam przepisywać zielnika, to by było nudne, ale opowiem Wam może trochę jak ratować się w sytuacjach choroby jak np. przeziębienie, ból brzucha, zapalenie gardła itd. Jak np. przygotować fajną płukankę do włosów ze skrzypu, stworzyć ziołowe mydło, może jakieś eliksiry miłości, prawda? Co tylko przyjdzie do głowy mnie i Wam.  

Jak suszyć rośliny?

Zawieście je w suchym pomieszczeniu, a same powinny wyschnąć, ewentualnie na blaszce w piekarniku. Sezon dopiero się rozpoczyna, rośliny dopiero zaczynają kwitnąć, a już wkrótce będzie można myśleć o stworzeniu zapasów.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

 
 Zioła na kobiece dni- co wybrać? Jeśli przechodzenie dni związanych z menstruacją jest dla Was uciążliwe, to zaraz opowiem Wam po które zioła naprawdę warto sięgać, gdy jajniki nie chcą nam dać spokoju, gdy macica nie czuje się dobrze, boli od razu całe podbrzusze i odbiera nam to cały humor.  Dzięgiel chiński  Dzięgiel chiński to wspaniała roślina. Zawiera fitoestrogeny, flawonoidy, fitoestrole, wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy (B2, B9,B12,E) . To idealne rozwiązanie dla kobiecej gospodarki hormonalnej, która potrzebuje przecież fitoestrogenów.  Jak pomaga? Łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza suchość pochwy, w czasie menopauzy, wzmacnia też mięśnie Kegla, także skóra staje się bardziej gładka, gdy jest sucha. Dodaje kumaryn, te rozszerzają nam naczynia krwionośne. To także plus dla ośrodkowego układu nerwowego.  Wiecie, tylko ten korzeń jest najcenniejszy. Zwykły, beżowy korzeń, trochę niczym imbir.   Jak stoso...
 Błękitna pełnia już za dwa dni - 22.08! Niebieska pełnia to taka, która powstaje drugi raz w miesiącu, dawniej miano to przyjmowała, także trzecia w miesiącu, która pojawiała się na niebie w czasie jednej astronomicznej pory roku.  Co ciekawe, gdy w roku występuje na ogół 12 pełni, gdy jest ich 13, ostatnia z nich, przyoblecze niebieskie szaty. Gdy zazwyczaj spotykamy Księżyc przystraja się w odcienie bieli, beżu, ecru, czemu tym razem będzie inaczej? W przypadku choćby Czerwonego Księżyca wynika to z pyłów kosmicznych, a także pochodzące z erupcji wulkanów, które się dostają dodatkowo i także odbijają światło.  Z Księżycem Błękitnym jest trochę inaczej, tu o barwie decydują cząsteczki pary wodnej w atmosferze. Zatem im obiekt dalej się znajduje, tym jego barwa jest bardziej niebieska.  Można powiedzieć że niezwykłe zjawisko astronomiczne nastąpi w niedzielę 22. sierpnia 2021 w pełni Wodnika. I będzie to ponoć czas na przełamanie się, wprowadzenie sporych zmian w sw...