Niezłe ziółko: Jeżówka! + Przepis na antyprzeziębieniową herbatkę z jeżówki, hyzopu i mięty
Jeżówka, nie bez powodu nazywana jest tak zabawnie w polskim i greckim (Echinacea purpurea) języku, gdyż pręciki tego soczyście różowego kwiatu układają się w najeżoną kulkę.
Echinacea- także znaczy jeż w języku greckim.
Bardzo możliwe, że hodujecie ją w swoich ogródkach jako roślinę ozdobną, gdyż jest w Europie bardzo popularna. W Ameryce Północnej znana była na długo przed przyjazdem kolonizatorów. Plemiona Omahów i Ponkasów żuły ją na bóle zębów, przemywały bolące rany. W latach 30. jej popularność na w Ameryce spadła, za to wzrosła w Europie np. w Niemczech, by aktualnie znów stać się tam powszechnie stosowanym produktem leczniczym.
Warto po nią sięgać w przypadku: bólu gardła, przeziębienia,grypy, do okładania trudno gojących się ran. Także do wzmocnienia układu immunologicznego, gdyż w przypadku infekcji stymuluje ona odpowiedź przeciwciał na interferon, analogicznie napędza białe krwinki do zwalczania infekcji.
Przyczyną są posiadane przez nią substancje chemiczne jak: polisacharydy, glikoproteiny, alkiloamidy, wszystkie z nich świetnie zwalczają bakterie i wirusy.
Wiedźma Justynella radzi:
Jak zrobić herbatkę na przeziębienia z dodatkiem jeżówki
Do 2 części jeżówki dodaj 1 część hyzopu lekarskiego, 1 część liści mięty pieprzowej i 1 część tymianku. 2 łyżki stołowe tej mieszanki zalej 2 szklankami wrzącej wody, odstaw na 15 minut, przecedź i wypij. Kiedy odczuwasz objawy przeziębienia lub grypy, wypijaj 3 szklanki tej herbaty dziennie
Środki ostrożności:
Jeśli jesteś w ciąży unikaj hyzopu lekarskiego. Jeżowka zaś może hamować enzymy wątrobowe co może zwiększać stężenie leków jak intrakonazol, lowastatyna, feksofenadyna w krwi. Uważać powinny osoby przyjmujące preparaty antykoncepcyjne, czy cierpiące na alergie na astrowate. Inaczej może to wywołać dolegliwości żołądkowe, odruch wymiotny, zawroty głowy.
Drodzy czytelnicy! Jeśli macie jakieś preferencje dotyczące ziół, możecie mi zasugerować, jakie zioła, was interesują, lub choćby dotyczące jakich chorób czy układów w ludzkim organizmie, w sumie nie muszę opisywać jakiejś niezliczonej liczby roślin, A chciałabym, żeby to było dla was ciekawe i pomocne.
OdpowiedzUsuń