Przejdź do głównej zawartości



Niezłe ziółko: Jeżówka! + Przepis na antyprzeziębieniową herbatkę z jeżówki, hyzopu i mięty



  Jeżówka, nie bez powodu nazywana jest tak zabawnie w polskim i greckim (Echinacea purpurea) języku, gdyż pręciki tego soczyście różowego kwiatu układają się w najeżoną kulkę.
Echinacea- także znaczy jeż w języku greckim.
Bardzo możliwe, że hodujecie ją w swoich ogródkach jako roślinę ozdobną, gdyż jest w Europie bardzo popularna. W Ameryce Północnej znana była na długo przed przyjazdem kolonizatorów. Plemiona Omahów i Ponkasów żuły ją na bóle zębów, przemywały bolące rany. W latach 30. jej popularność na w Ameryce spadła, za to wzrosła w Europie np. w Niemczech, by aktualnie znów stać się tam powszechnie stosowanym produktem leczniczym.
Warto po nią sięgać w przypadku: bólu gardła, przeziębienia,grypy, do okładania trudno gojących się ran. Także do wzmocnienia układu immunologicznego, gdyż w przypadku infekcji stymuluje ona odpowiedź przeciwciał na interferon, analogicznie napędza białe krwinki do zwalczania infekcji.
Przyczyną są posiadane przez nią substancje chemiczne jak: polisacharydy, glikoproteiny, alkiloamidy, wszystkie z nich świetnie zwalczają bakterie i wirusy.



Wiedźma Justynella radzi:
Jak zrobić herbatkę na przeziębienia z dodatkiem jeżówki 

Do 2 części jeżówki dodaj 1 część hyzopu lekarskiego, 1 część liści mięty pieprzowej i 1 część tymianku. 2 łyżki stołowe tej mieszanki zalej 2 szklankami wrzącej wody, odstaw na 15 minut, przecedź i wypij. Kiedy odczuwasz objawy przeziębienia lub grypy, wypijaj 3 szklanki tej herbaty dziennie 

Środki ostrożności:
Jeśli jesteś w ciąży unikaj hyzopu lekarskiego. Jeżowka zaś może hamować enzymy wątrobowe co może zwiększać stężenie leków jak intrakonazol, lowastatyna, feksofenadyna w krwi. Uważać powinny osoby przyjmujące preparaty antykoncepcyjne, czy cierpiące na alergie na astrowate. Inaczej może to wywołać dolegliwości żołądkowe, odruch wymiotny, zawroty głowy. 



Komentarze

  1. Drodzy czytelnicy! Jeśli macie jakieś preferencje dotyczące ziół, możecie mi zasugerować, jakie zioła, was interesują, lub choćby dotyczące jakich chorób czy układów w ludzkim organizmie, w sumie nie muszę opisywać jakiejś niezliczonej liczby roślin, A chciałabym, żeby to było dla was ciekawe i pomocne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

 
 Zioła na kobiece dni- co wybrać? Jeśli przechodzenie dni związanych z menstruacją jest dla Was uciążliwe, to zaraz opowiem Wam po które zioła naprawdę warto sięgać, gdy jajniki nie chcą nam dać spokoju, gdy macica nie czuje się dobrze, boli od razu całe podbrzusze i odbiera nam to cały humor.  Dzięgiel chiński  Dzięgiel chiński to wspaniała roślina. Zawiera fitoestrogeny, flawonoidy, fitoestrole, wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy (B2, B9,B12,E) . To idealne rozwiązanie dla kobiecej gospodarki hormonalnej, która potrzebuje przecież fitoestrogenów.  Jak pomaga? Łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza suchość pochwy, w czasie menopauzy, wzmacnia też mięśnie Kegla, także skóra staje się bardziej gładka, gdy jest sucha. Dodaje kumaryn, te rozszerzają nam naczynia krwionośne. To także plus dla ośrodkowego układu nerwowego.  Wiecie, tylko ten korzeń jest najcenniejszy. Zwykły, beżowy korzeń, trochę niczym imbir.   Jak stoso...
 Błękitna pełnia już za dwa dni - 22.08! Niebieska pełnia to taka, która powstaje drugi raz w miesiącu, dawniej miano to przyjmowała, także trzecia w miesiącu, która pojawiała się na niebie w czasie jednej astronomicznej pory roku.  Co ciekawe, gdy w roku występuje na ogół 12 pełni, gdy jest ich 13, ostatnia z nich, przyoblecze niebieskie szaty. Gdy zazwyczaj spotykamy Księżyc przystraja się w odcienie bieli, beżu, ecru, czemu tym razem będzie inaczej? W przypadku choćby Czerwonego Księżyca wynika to z pyłów kosmicznych, a także pochodzące z erupcji wulkanów, które się dostają dodatkowo i także odbijają światło.  Z Księżycem Błękitnym jest trochę inaczej, tu o barwie decydują cząsteczki pary wodnej w atmosferze. Zatem im obiekt dalej się znajduje, tym jego barwa jest bardziej niebieska.  Można powiedzieć że niezwykłe zjawisko astronomiczne nastąpi w niedzielę 22. sierpnia 2021 w pełni Wodnika. I będzie to ponoć czas na przełamanie się, wprowadzenie sporych zmian w sw...