Przejdź do głównej zawartości


Niezłe ziółko : Kasztanowiec zwyczajny




Jako że już późna jesień, właściwie początek zimy, pomyślałam, że napiszę Wam o kasztanach :). Latem uwielbiałam zbierać takie ziółka jak kozłek lekarski,mięta pieprzowa czy bez czarny, (kiedyś wyjaśnię dlaczego) powtarzam latem, więc nie wiem, czy jest sens Wam teraz je opisywać. Może lepiej pisać o kasztanach, gdy można znaleźć je w każdym parku, gdy nasza zima wciąż obiera aparycję jesieni. W końcu wszyscy uwielbiają wspaniałe nasiona Aesculus hippocastanum zwłaszcza, gdy zamknięte są niczym kosmici w ich zielonych, kolczastych torebkach. Nie mniej piękne są ich kwiaty, czy wachlarzowe liście, które z kolei latem świetnie dają cień.

Kasztanowce zostały sprowadzone do Europy z Azji w XVI wieku. W XVIII cieszyły się już powodzeniem w medycynie rodzimych Amerykanów. Obecnie uznawane są za trzecią pod względem popularności roślinę zielną w Niemczech, po miłorzębie wielokwiatowym i dziurawcu.
Ekstrakt z kasztanowca doskonale przeciwdziała takim dolegliwością jak: nerwobóle, żylaki, hemoroidy, zatory żylne. I pamiętajcie: w Anglii istnieje wręcz przesąd, że znaleźć kasztany, to zapewnić sobie szczęście na cały rok :). Kasztany do wyrobów medycznych zbiera się w Polsce i Europie Wschodniej. Medycyna ludowa wykorzystywała korę i owoce kasztanowca do produkcji maści, jako kojący środek na hemoroidy, żylaki, obrzęki, skręcenia i zwichnięcia stawów. Badania laboratoryjne na ludziach i zwierzętach dowodzą, że najważniejszy składnik ich ekstraktu escyna skutecznie zmniejsza objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Hamuje uwalnianie enzymów, które rozkładają kolagen i zmniejszają szczelność naczyń krwionośnych, dzięki czemu elastyczność owych naczyń się poprawia, co powoduje zmniejszenie obrzęków i stanu zapalnego. Ekstrakt z kasztanowca jest skuteczniejszy niż placebo, tabletka bez składnika.

Wiedźma Justynella radzi:
Jak stosować ekstrakt z kasztanowca? 
Pamiętając o toksyczności nieprzetworzonych nasion kasztanowca, należy stsować wyłącznie odpowiednio przygotowane ekstrakty z jego nasion. W większości laboratoryjnych badań wykorzystywano dzienną dawkę w wysokości 600 mg wyciągu z nasion kasztanowca, który zawiera 100-150 mg escyny. Powszechnie stosuje się żel o zawartości 2% escyny, zgodnie z instrukcją. Pamiętajcie żeby nie spożywać żelu,Castanea sativa, kasztan jadalny, to zgoła inna roślina, nie stosować go też na uszkodzoną skórę. 
Wybierz sobie dobrej jakości żel i przechowujcie go w lodówce. Codziennie wieczorem nakładaj zimny żel na dolne partie kończyn, potem unieś je na chwilę wysoko aż do wysokości piersi, to pomoże walczyć z bólem wynikającym z przewlekłej niewydolności żylnej. 

Na podstawie : "Przewodnik po ziołach leczniczych"National Geographic,R.L Johnson,S.Foster, T.L.Dog,D. Kiefer

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

 
 Zioła na kobiece dni- co wybrać? Jeśli przechodzenie dni związanych z menstruacją jest dla Was uciążliwe, to zaraz opowiem Wam po które zioła naprawdę warto sięgać, gdy jajniki nie chcą nam dać spokoju, gdy macica nie czuje się dobrze, boli od razu całe podbrzusze i odbiera nam to cały humor.  Dzięgiel chiński  Dzięgiel chiński to wspaniała roślina. Zawiera fitoestrogeny, flawonoidy, fitoestrole, wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy (B2, B9,B12,E) . To idealne rozwiązanie dla kobiecej gospodarki hormonalnej, która potrzebuje przecież fitoestrogenów.  Jak pomaga? Łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza suchość pochwy, w czasie menopauzy, wzmacnia też mięśnie Kegla, także skóra staje się bardziej gładka, gdy jest sucha. Dodaje kumaryn, te rozszerzają nam naczynia krwionośne. To także plus dla ośrodkowego układu nerwowego.  Wiecie, tylko ten korzeń jest najcenniejszy. Zwykły, beżowy korzeń, trochę niczym imbir.   Jak stoso...
 Błękitna pełnia już za dwa dni - 22.08! Niebieska pełnia to taka, która powstaje drugi raz w miesiącu, dawniej miano to przyjmowała, także trzecia w miesiącu, która pojawiała się na niebie w czasie jednej astronomicznej pory roku.  Co ciekawe, gdy w roku występuje na ogół 12 pełni, gdy jest ich 13, ostatnia z nich, przyoblecze niebieskie szaty. Gdy zazwyczaj spotykamy Księżyc przystraja się w odcienie bieli, beżu, ecru, czemu tym razem będzie inaczej? W przypadku choćby Czerwonego Księżyca wynika to z pyłów kosmicznych, a także pochodzące z erupcji wulkanów, które się dostają dodatkowo i także odbijają światło.  Z Księżycem Błękitnym jest trochę inaczej, tu o barwie decydują cząsteczki pary wodnej w atmosferze. Zatem im obiekt dalej się znajduje, tym jego barwa jest bardziej niebieska.  Można powiedzieć że niezwykłe zjawisko astronomiczne nastąpi w niedzielę 22. sierpnia 2021 w pełni Wodnika. I będzie to ponoć czas na przełamanie się, wprowadzenie sporych zmian w sw...